De seizoensmatige mismatch tussen zonaanbod en warmtevraag is een centrale uitdaging. In de zomer is er veel zoninstraling, terwijl de verwarmingsvraag vooral in koude maanden ligt. Seizoensopslag bewaart een deel van de zomerenergie voor het stookseizoen.
Warmwatervaten slaan energie op door temperatuurverhoging. Verliezen hangen af van temperatuurverschil met de omgeving, isolatie en opslagduur. Thermochemische opslag gebruikt een omkeerbare reactie. Gescheiden reactanten kunnen onder passende omstandigheden langdurig energie bewaren met beperkte stilstandsverliezen. Laden, ontladen en warmteoverdracht veroorzaken wel verliezen die op systeemniveau moeten worden meegenomen. [1]
Inhoud
Hoe werkt opslag met zouthydraten?
Een onderzochte methode onttrekt water aan een gehydrateerd zout en hydrateert het opnieuw wanneer warmte nodig is:
- Laden in de zomer: Zonnewarmte verwijdert een deel van het kristalwater, met beheersing van de ontstane waterdamp.
- Opslag: De terugreactie wordt voorkomen totdat warmte nodig is.
- Ontladen in de winter: Waterdamp wordt gecontroleerd aan het zout toegevoerd. De vrijgekomen warmte kan naar het verwarmingscircuit worden overgedragen.
Strontiumbromide is een onderzocht materiaal. Een voor lage temperaturen relevant reactiepaar is de overgang tussen hexahydraat en monohydraat:
Naar rechts is laden, naar links ontladen. De inleiding van een DLR-studie bespreekt onderzoek naar dit paar voor toepassingen onder circa 100–105 °C. Het verschilt van het watervrije-zout/monohydraatpaar dat die studie bij hogere temperatuur experimenteel onderzoekt. Temperatuur en energiedichtheid moeten daarom aan het specifieke reactiepaar en de omstandigheden worden gekoppeld. [2]
Het boek van Armand Fopah Lele A Thermochemical Heat Storage System for Households behandelt dit paar op pp. 62–64. Het koppelt hydratatietemperatuur aan waterdampdruk: verdampen rond 10 °C geeft circa 12 mbar en kan onder de genoemde voorwaarden een reactietemperatuur nabij 50 °C mogelijk maken. Dit is een voorwaardelijk verband, geen garantie op constante uitlaattemperatuur tijdens de hele ontlading. [7]
Materiaalkeuze is het begin. Werkelijke prestaties hangen ook af van warmteoverdracht, dampbereikbaarheid, reactordichtheid, corrosiebestendigheid en stabiliteit over herhaalde laadcycli.
Opslag in het gebouw integreren
Dit artikel stelt voor om bij nieuwbouw ruimte nabij de funderingen of in de kelder te onderzoeken voor thermochemische modules. Vroegtijdige ruimtereservering maakt grotere capaciteit mogelijk dan beperking tot een kleine technische ruimte.
Het concept omvat onafhankelijke gesloten reactormodules die bereikbaar zijn voor inspectie, onderhoud en vervanging. Opslagmateriaal blijft gescheiden van beton en draagconstructie. Modules kunnen volgens de gebouwbehoefte worden verdeeld en op een gezamenlijk thermisch circuit worden aangesloten.
Lagetemperatuurverwarming, zoals vloerverwarming, verdient aandacht omdat de benodigde afgiftetemperatuur de collector- en opslagcondities beïnvloedt.
Rekenvoorbeeld: een hypothetisch gebouw in Aken
Aken, Duitsland is de referentielocatie voor het zonaanbod. Het gebouw blijft hypothetisch om locatiegegevens en ontwerpaannames duidelijk te scheiden.
Zoninstralingsgegevens
Het voorbeeld gebruikt PVGIS 5.3 van het Joint Research Centre van de Europese Commissie (JRC) en de databank PVGIS-SARAH3 . Het referentiepunt is 50.7753° N, 6.0839° E in Aken, met een zuidgericht oppervlak onder 45° ten opzichte van horizontaal over 2005–2023. De tool levert maandelijkse instralingsgegevens voor horizontale en hellende oppervlakken. [3]
Elke maand is over 19 jaar gemiddeld; daarna zijn de maandgemiddelden opgeteld tot twee aanvullende halfjaarperioden:
| Periode | Opgenomen maanden | Invallende zonne-energie op het hellende vlak |
|---|---|---|
| Zomerhalfjaar | April tot september | 878 kWh/m² |
| Winterhalfjaar | Oktober tot maart | 422 kWh/m² |
| Volledig jaar | Januari tot december | 1 300 kWh/m² |
De auteur berekende deze totalen uit PVGIS, afgerond op kWh/m². De collectorberekening gebruikt een onafhankelijke uurreeks voor dezelfde locatie, periode en helling; totalen komen op kleine afrondingsverschillen na overeen. Dit is instraling vóór omzetting in bruikbare warmte. Het terreinprofiel is meegenomen, schaduw van nabijgelegen gebouwen en bomen niet. [4]
Gebouw- en systeemaannames en rendementsgrondslagen
| Parameter | Waarde | Grondslag |
|---|---|---|
| Gebouwvoetafdruk | 1,000 m² | Technische aanname voor het voorbeeld |
| Verwarmd vloeroppervlak | 4,000 m² | Technische aanname voor het voorbeeld |
| Specifieke jaarlijkse ruimtewarmtevraag | 40 kWh/(m²·jaar) | Voorbeeldaanname, geen gebouw-warmtebehoefteberekening |
| Apertuuroppervlak van de zonnecollectoren | 700 m² | Aangenomen referentieoppervlak voor de energieberekening |
| Gemiddelde collectorvloeistoftemperatuur | 90 °C voor zomerladen; 40 °C voor winterverwarming | Twee aangenomen bedrijfspunten, geen omgevingstemperaturen |
| Equivalent zomerrendement van de collector | circa 41.2% | Per uur berekend uit gepubliceerde coëfficiënten en Akens weer, vóór distributieverliezen |
| Equivalent winterrendement van de collector | circa 54.4% | Dezelfde methode bij lagere bedrijfstemperatuur |
| Reactorafgifte / laadenergie | circa 72% | Benaderde referentie uit gepubliceerde simulatie; overdracht naar Aken moet worden geverifieerd |
De aangenomen jaarlijkse ruimtewarmtevraag volgt uit:
Dit geeft 160 MWh per jaar voor ruimteverwarming. Tapwater en elektriciteit voor pompen en regeling zijn uitgesloten.
40 kWh/(m²·jaar) stelt nieuwbouw met lage warmtevraag voor. Ook 60 en 80 worden onderzocht om de gevoeligheid voor gebouwprestaties te tonen.
Apertuuroppervlak is het instralingsreferentieoppervlak, niet noodzakelijk de totale installatieruimte. Collectorafmetingen, onderlinge afstand, onderhoudstoegang en schaduw bepalen de benodigde ruimte. Er wordt dus niet aangenomen dat 700 m² apertuur automatisch op een dak van 1 000 m² past.
Berekening van het collectorrendement. In plaats van een onverklaard constant seizoensrendement gebruikt de berekening de gepubliceerde apertuurcoëfficiënten van de Apricus ETC-30 vacuümbuiscollector, technische documentatie p. 9: η₀ = 0.714, a₁ = 1.243 W/(m²·K), a₂ = 0.009 W/(m²·K²). [5]
Een stationaire benadering is toegepast op elk PVGIS-uur van 2005–2023, met het volgende thermische vermogen per vierkante meter apertuur:
ηseason = Σ(qhΔt) / Σ(GhΔt)
Gh is de totale instraling op het hellende vlak in W/m², Ta,h de uurlijkse omgevingstemperatuur en Tm de aangenomen gemiddelde collectorvloeistoftemperatuur. Energie volgt uit integratie over de uren en deling door het aantal jaren. [9]
Dit is een verkennende opbrengstberekening, geen volledige zonneveldsimulatie. De invalshoekmodifier is 1; collectorwarmtecapaciteit, opstart, leidingen en externe warmtewisselaarverliezen zijn verwaarloosd. Vraagbeperking en volle opslag zijn niet gemodelleerd. Rendementen hangen dus van aannames af en zijn geen gemeten Akense prestaties. Een werkelijk ontwerp moet die effecten meenemen. Het voorbeeld neemt bovendien aan dat warmte zonder extra distributieverliezen de reactor of het verwarmingscircuit bereikt.
Grondslag van de opslagfactor. Hennaut et al. (2011) presenteren een TRNSYS-simulatie van een gesloten strontiumbromidesysteem in het klimaat van Ukkel. Figuur 7, p. 5, geeft een benaderde verhouding reactorafgifte/laadinvoer van 0.72 voor 17.5 m² collectoren en 7 500 kg zout. Dit wordt hier gebruikt als benaderd referentiescenario, niet als testresultaat voor het hypothetische gebouw. De factor hangt af van belasting, opslaggrootte en ontlaadtoestand; hij is geen vaste zouteigenschap. De studie neemt verdamping bij 5 °C en condensatie bij 20 °C aan zonder gedetailleerd model van bodembron en verdamper. [8]
Deze verhouding mag niet worden vervangen door het rendement van 77% in A Thermochemical Heat Storage System for Households: die indicator betreft piekvermogens, pp. 150 en 166, niet de tussen zomer en winter teruggewonnen energie. [7]
1. Zonnewarmte beschikbaar voor zomerladen
Uurintegratie geeft een gemiddelde zomeropbrengst van 361.245 kWh/m² onder de modelvoorwaarden, circa 41.15% rendement. Voor een apertuurveld van 700 m²:
≈ 252 872 kWh = 252.9 MWh
Het scenario neemt aan dat alle warmte kan worden geladen bij voldoende capaciteit en laadvermogen. Zomerwarmtevraag, distributieverliezen en beperkte opname verminderen de reactorinvoer. Vervolgcalculaties gebruiken onafgeronde integratieresultaten; tabelrendementen zijn samenvattingen.
2. Warmte via de seizoensopslagroute
Met de referentieverhouding afgifte/laadinvoer van circa 72%:
≈ 182.1 MWh
72% is een scenario uit een gepubliceerde simulatie, geen aangetoond seizoensrendement van het Akense concept. In een gesloten cyclus met vloeibaar opgeslagen water vraagt ontladen verdampingswarmte. Bron en hoeveelheid moeten apart van de zomerzonenergie worden bepaald. Het resultaat is de totale reactorafgifte als die bron beschikbaar is; verdamperwarmte mag niet opnieuw worden opgeteld. Vraagdekking vereist een volledige balans en controle van temperaturen en vermogens in de tijd. [7] [8]
Ter illustratie geeft tabel 2.5, p. 36, een referentiereactie-enthalpie van 337 kJ/mol voor het hexahydraat/monohydraatpaar. Bijlage A.3, p. 189, verklaart het aftrekken van verdampingsenergie bij netto-opslag. Met ongeveer 44.6 kJ per mol water bij 15 °C, vereist productie van 160 MWh reactiewarmte theoretisch:
≈ 105.9 MWh
Dit is een ordegrootteschatting van laagwaardige bronwarmte, geen definitieve bedrijfsbalans. Voelbare warmte en ontlaadverliezen zijn verwaarloosd en geciteerde referenties gebruikt. Het betekent geen elektriciteitsverbruik van 105.9 MWh: bodem of andere geschikte bron kan de warmte leveren, rekening houdend met de benodigde voorziening. Het MERITS-concept gebruikt hetzelfde principe met ander materiaal. [6]
3. Zonnewarmte in het winterhalfjaar
Winterinstraling kan direct of via kortetermijnopslag worden gebruikt. De uurberekening bij gemiddeld 40 °C vloeistoftemperatuur geeft circa 54.39% rendement en 229.591 kWh/m²:
≈ 160 714 kWh = 160.7 MWh
Dit is potentiële warmteproductie aan de collectoruitlaat. Wat het gebouw bereikt en gebruikt, hangt af van timing tegenover de vraag, haalbare temperaturen, regeling en extra verliezen.
4. Jaarpotentieel en warmtevraag vergelijken
Optelling van referentiereactorafgifte en winterzonwarmte binnen de vereenvoudigde berekening:
≈ 342.8 MWh/jaar
| Onderdeel | Benaderde jaarlijkse energie |
|---|---|
| Reactorafgifte in het referentie-opslagscenario | 182.1 MWh |
| Collectoropbrengst in het winterhalfjaar | 160.7 MWh |
| Totaal voorwaardelijk warmtepotentieel | 342.8 MWh |
| Aangenomen gebouw-warmtevraag | 160.0 MWh |
Wat betekent dit resultaat?
Onder de gekozen voorwaarden is de som van berekende warmteafgiften circa 2.14 maal de aangenomen jaarwarmtevraag. Dit ondersteunt verder onderzoek en wijst op ruimte voor minder collectoroppervlak of andere warmtetoepassingen.
342.8 MWh blijft een voorwaardelijk rekenpotentieel. Het is geen gebouwverbruik of zonnedekkingsgraad van 214%. Reactorafgifte bevat invloed van de laagwaardige bron; de totale som is dus niet allemaal opgeslagen zonne-energie. Benutte ruimtewarmte is begrensd door de werkelijke vraag; een jaarvergelijking bepaalt het bruikbare overschot niet.
De 160.7 MWh winteropbrengst ligt al dicht bij de aangenomen jaarvraag. Opslag is daarmee niet overbodig: warmte kan beschikbaar zijn bij weinig vraag en later nodig zijn. Het voorbeeld onderzoekt energieaanbod van een groot collectorveld, niet de optimale systeemgrootte.
Vraagdekking kan in beginsel worden onderzocht wanneer voldoende opslagcapaciteit, passend laad- en ontlaadvermogen, bruikbare afgiftetemperatuur en een verdamperbron beschikbaar zijn. Het aantonen van dekking voor een specifiek gebouw hoort in de projectstudie.
Gevoeligheid voor de thermische gebouwprestatie
Bij ongewijzigd collectorveld en rekencondities volgt:
| Specifieke warmtevraag | Jaarvraag voor 4 000 m² | Voorwaardelijk potentieel / vraag |
|---|---|---|
| 40 kWh/(m²·jaar) | 160 MWh | 2.14 maal |
| 60 kWh/(m²·jaar) | 240 MWh | 1.43 maal |
| 80 kWh/(m²·jaar) | 320 MWh | 1.07 maal |
60 en 80 zijn testgevallen, geen standaardgebouwklassen. De jaarmarge krimpt bij grotere vraag, nog vóór distributieverlies, bedrijfsbeperkingen en timing. Geen verhouding bewijst dekking of opslagcapaciteit. Volume- en economieberekeningen behouden de basiswaarde 40 en gelden niet zonder herdimensionering voor andere gevallen.
Van energiehoeveelheid naar opslagvolume
Capaciteit hangt af van hoeveel warmte tussen productie- en vraagperioden moet worden verschoven. Opslag hoeft niet de hele zomerproductie te omvatten als minder voldoende is. Na bepaling van de benodigde nuttige capaciteit geldt:
Energiedichtheid betekent hier nuttige warmte per kubieke meter van het volledige systeem bij de benodigde afgiftetemperatuur. Theoretische materiaaldichtheid alleen bepaalt niet de opslagdikte onder het gebouw. [1]
Volumereferentie en beperkingen
Tabel 2.6, p. 37, beschrijft het SOLUX-prototype met strontiumbromide en geëxpandeerd grafiet. Mauran et al. noemen een reactor van 1 m³ en een verwarmingsafgifte van circa 60 kWh bij volledige reactie. Dit voorbeeld gebruikt 60 kWh per m³ reactor als voorlopige rekenreferentie, niet als aangetoonde systeemenergiedichtheid of garantie van nuttige energie na alle verliezen. [7] [10]
Opslagvolume gericht op de volledige jaarwarmtevraag
Voor een duidelijke ruimtetoets is de eerste nominale doelcapaciteit 160 MWh, gelijk aan de jaarvraag, zonder winterzonwarmte als capaciteitsvermindering. Dit is een conservatief verschuivingsdoel, geen schatting van de minimale benodigde capaciteit. Het referentiereactorvolume wordt:
≈ 2,667 m³
Ook water, verdamper, condensor, verbindingen en onderhoud vragen ruimte. Voor een schatting van het minimaal uitgewisselde vloeibare watervolume, gebruikt de berekening de vijf-watermoleculenreactie en 337 kJ/mol uit tabel 2.5:
≈ 154 000 kg
Vwater,min ≈ 154 m³
Dit is alleen water bij circa 1 000 kg/m³, zonder vatwanden en vrije ruimte. Het zit niet in het gebruikte referentiereactorvolume.
Uitsluitend voor architectonische vergelijking wordt 20% van de totale ruimte gereserveerd voor hulpapparatuur, toegang en onderhoud, zodat reactoren en water 80% innemen. Dit is een expliciete planningsaanname, geen proefresultaat of boekwaarde. Toereikendheid moet na apparatuurkeuze worden gecontroleerd:
≈ 3,526 m³
hequivalent = 3,526 / 1,000 ≈ 3.53 m
De volledige 1 000 m² voetafdruk bij 3 m vrije hoogte geeft 3 000 m³, minder dan de referentieschatting van circa 3 526 m³. Alleen de reactoren vragen al circa 2.67 m equivalente volumehoogte. Een ondiepe ruimte onder de fundering haalt dit doel dus niet bij de referentiedichtheid. Equivalente hoogte is slechts volume gedeeld door oppervlak, geen bewijs van praktische opstelling of toegankelijkheid.
Wat als minder seizoenscapaciteit nodig is?
| Nominale doelcapaciteit | Referentiereactorvolume | Minimaal watervolume | Ruimte inclusief planningsmarge | Equivalente hoogte over 1 000 m² |
|---|---|---|---|---|
| 40 MWh | 667 m³ | 38.5 m³ | 881 m³ | 0.88 m |
| 80 MWh | 1,333 m³ | 77.0 m³ | 1,763 m³ | 1.76 m |
| 160 MWh | 2,667 m³ | 154.0 m³ | 3,526 m³ | 3.53 m |
Een kleinere capaciteit kan volumetrisch in een kelder passen. Of 40 of 80 MWh voldoende is, vraagt een tijdsafhankelijke productie-vraagbalans. Capaciteit volgt niet uit jaarvraag min winteropbrengst: overschotten en tekorten vallen op verschillende maanden en dagen.
Voor 160 MWh afgifte is ongeveer 222.2 MWh laadwarmte nodig bij verhouding 0.72, tegenover 252.9 MWh zomercollectorwarmte. De vereenvoudigde energiemarge krimpt door distributie en ander gebruik. Vermenigvuldig het reactorvolume niet opnieuw met 0.72: deze factor koppelt afgifte aan laadenergie, niet volume.
Dit blijven voorlopige nominale volumes, geen uitvoeringsontwerp. Onvolledige reactie, niet op bruikbare temperatuur terugwinbare warmte en afgifteverliezen kunnen meer volume vragen. Volumereferentie en energiefactor komen bovendien uit verschillende studies; combineren bewijst niet dat één reactor beide haalt. Massa’s, belastingen, verdamper- en bronvermogen, toegang en onderhoud moeten worden gecontroleerd.
Jaarbesparing en economie vergeleken met gasverwarming
Energieaanbod alleen bewijst geen haalbaarheid. Kosten van collectoren, reactoren, materiaal, bron en bouw moeten worden afgezet tegen werkelijk vermeden brandstofaankoop, na elektriciteit, onderhoud en vervanging. Hieronder volgt een eerste economische verkenning met referentieprijzen, geen offerte of definitieve investeringsstudie. De basis blijft 160 MWh jaarlijkse ruimtewarmte. Bedragen zijn inclusief btw; vergelijk offertes op dezelfde belastingbasis.
Wat kost deze warmte met gas?
De lokale referentie is het gepubliceerde Akense tarief STAWAG Gas Extra voor jaarverbruik vanaf 12 001 kWh: 11.38 eurocent/kWh gas, inclusief btw. De prijslijst van september 2026, geldig vanaf 1 januari 2026, noemt ook een vast jaarbedrag van €184.09. Dit is een lokale referentie op de beoordelingsdatum, geen prijsgarantie over de projectlevensduur. [11]
Het gassysteem heeft aangenomen een seizoensrendement van 90% op de gefactureerde bovenwaarde Hs, van ingekocht gas naar nuttige ruimtewarmte. Controleer deze vergelijking voor het werkelijke alternatief en verwar haar niet met momentaan of op onderwaarde gebaseerd rendement. Dit geeft:
Cgas,variable = 177 778 × 0.1138 ≈ 20 231 €/jaar
Inclusief het vaste bedrag is de referentierekening circa €20 415 per jaar. De brandstofbesparing hieronder gebruikt alleen de variabele verbruikskosten, omdat vaste kosten kunnen blijven bij gas voor pieken of tapwater. In het tarief opgenomen belastingen en heffingen worden niet nogmaals toegevoegd.
Hoeveel besparing hoort bij het nieuwe systeem?
Besparing berust op nuttige warmte die werkelijk gas vervangt, niet op het totale potentieel van 342.8 MWh. f is het deel van de warmtevraag dat zon plus opslag dekt, inclusief de invloed van de laagwaardige bron:
Snet = Sfuel − ΔCoperation
ΔCoperation omvat de netto extra jaarlijkse bedrijfskosten tegenover gas: elektriciteit voor pompen, regeling en eventueel vacuüm, verdamperwarmte, inspectie, onderhoud en vervangingsreserve, na aftrek van vermeden onderhoud van het alternatief. Dit volgt niet alleen uit de factor 0.72.
Ter illustratie nemen we €5 000 per jaar netto extra kosten als testgeval. Dit is een rekenaanname, geen exploitatieofferte; vervang haar in een projectstudie door werkelijke apparatuurgegevens:
| Testscenario warmtedekking | Warmte die gas vervangt | Jaarlijkse gasinkoopbesparing | Nettobesparing na €5 000/jaar |
|---|---|---|---|
| 50% | 80 MWh | €10,116 | €5,116 |
| 80% | 128 MWh | €16,185 | €11,185 |
| 100% | 160 MWh | €20,231 | €15,231 |
Deze fracties zijn economische scenario’s, geen technisch aangetoonde dekkingsgraden. Werkelijke dekking vraagt een tijdsafhankelijke simulatie en vermogens- en temperatuurverificatie. Bij 85% en 95% gasrendement wordt de brandstofbesparing bij volledige dekking respectievelijk circa €21 421 en €19 166 per jaar.
Als alle 160 MWh ruimtewarmte door de opslag liep, betekent de eerder geschatte 105.9 MWh ideale verdampingswarmte dat elke extra eurocent per kWh bronwarmte circa €1 059 per jaar toevoegt. Dit test warmtevoorzieningskosten. Tel die niet opnieuw mee als ze al in de bedrijfskosten zitten. De verdamperhoeveelheid daalt wanneer winterzon een deel van de vraag rechtstreeks dekt.
Investering en terugverdientijd
De relevante maat is de extra investering tegenover een alternatief met dezelfde functie, ΔI: collectoren, reactoren, zout, waterbeheer, bron, vacuüm, regeling, installatie, ontwerp, bouw en ruimte, verminderd met werkelijk vermeden alternatieve investering. Een benodigde back-upketel is niet automatisch een vermijdbare kostenpost.
Deze berekening vergelijkt de volledige zon-plus-opslagoplossing met gas. Niet alle besparing hoort bij de batterij, want de collectoren leveren ook directe winterwarmte. Voor de opslagtoevoeging zelf moet hetzelfde zonneveld met en zonder seizoensopslag worden vergeleken: extra gasbesparing tegenover extra kosten. Die tijdsafhankelijke vergelijking is nog niet uitgevoerd.
Er is geen systeemofferte; geen verzonnen bedrag wordt als werkelijke installatieprijs gepresenteerd. Drie extra investeringen worden getest bij volledige dekking en €15 231 nettobesparing per jaar:
| Illustratieve extra investering | Eenvoudige terugverdientijd |
|---|---|
| €300,000 | circa 19.7 jaar |
| €500,000 | circa 32.8 jaar |
| €1,000,000 | circa 65.7 jaar |
De investeringsbedragen zijn geen marktprijzen voor de opslag, en eenvoudige terugverdientijd negeert de tijdswaarde van geld. Ook een horizon van 20 jaar met een reële jaarlijkse discontovoet van 3% wordt daarom getest bij constante reële prijzen en prestaties, zonder subsidies of restwaarde. Levensduur en rente zijn beoordelingsaannames, geen bewezen bedrijfsduur. Grote vervangingen moeten worden opgenomen als ze niet in de reserve zitten. De contante waarde van besparingen is:
r = 0.03; N = 20; factor ≈ 14.877
| Aangenomen dekking | Maximale extra investering gedekt door 20 jaar besparingen, contante waarde |
|---|---|
| 50% | circa €76 100 |
| 80% | circa €166 400 |
| 100% | circa €226 600 |
Bij volledige dekking en aangenomen bedrijfskosten moet extra investering circa €227 000 of minder zijn om door 20 jaar besparingen bij 3% te worden gedekt. Zelfs €300 000 met 19.7 jaar eenvoudige terugverdientijd wordt binnen die verdisconteerde horizon niet terugverdiend. Zonder extra bedrijfskosten stijgt de grens naar circa €301 000, een geïdealiseerd vergelijkingsgeval.
Ook gasprijs telt mee: bij 8 of 15 eurocent/kWh in plaats van 11.38 wordt de brandstofbesparing bij volledige dekking circa €14 222 of €26 667 per jaar. Dit zijn gevoeligheidsscenario’s, geen gasprijsvoorspellingen.
Betekenis voor latere realisatie
De economische conclusie is voorwaardelijk, geen bewijs van rentabiliteit. Gasbesparing wordt begrensd door werkelijke vraag; veel energie rechtvaardigt op zichzelf geen grote opslag. De 3 526 m³ referentieruimte voor 160 MWh bemoeilijkt integratie en kan bouw- en opportuniteitskosten toevoegen. Investeren vraagt een volledige offerte, aangetoonde dekking en levensduurbeoordeling van gebruik en vervanging.
Uitdagingen zijn dichtheid bij lage druk, warmte- en damptransport, corrosie, agglomeratie, volumeverandering, bronregeling en onderhoudstoegang. De IEA SHC-update van april 2025 noemt opschaling, vertaling van prestatie-eisen naar componentontwerp en hoge kosten als blijvende uitdagingen voor compacte warmteopslag. Dit is een sectorbeeld, geen gelijke rijpheidsclaim voor alle materialen. [12]
Toepasbaarheid verbetert als standaardmodules hogere nuttige systeemdichtheid, lagere kosten, betrouwbare levensduur, beperkt onderhoud en goedkope bronwarmte aantonen. Herhaald jaarlijks gebruik spreidt investering, maar moet voor het gebruikspatroon worden bewezen. Eén seizoenscyclus verschilt economisch van frequent cycleren. Op basis van het huidige bewijs past het concept bij een haalbaarheidsstudie en proefproject met toetsbare economische voorwaarden, voordat het als kant-en-klare economische gasvervanger wordt beschreven. Vergelijk later ook betere isolatie, warmtepompen, kortetermijnopslag en gedeelde verwarming op dezelfde levensduurkosten- en comfortbasis.
Wat moet verder worden ontwikkeld?
Praktische uitvoering vraagt afstemming van vier samenhangende gebieden:
- Materiaal en reactor: cyclusstabiliteit, warmte- en dampoverdracht, laad- en ontlaadsnelheden en chemische compatibiliteit met reactormaterialen.
- Thermisch systeem: temperaturen, collectorrendement, verliezen, water-, damp- en verdamperbronbeheer en warmtedistributieregeling.
- Gebouwintegratie: werkelijk volume en massa’s, bereikbaarheid, onderhoud, vervanging en scheiding van draagconstructies.
- Economie: materiaal-, module-, installatie- en bedrijfskosten tegenover alternatieve verwarmings- en opslagoplossingen met dezelfde functie.
De Akense gegevens geven een duidelijke geografische basis en tonen effecten van collectoroppervlak, systeemprestatie en capaciteit. Het kernidee blijft vroeg in het gebouwontwerp passende seizoensopslagruimte reserveren en daarna warmte, ruimte, onderhoud en kosten gezamenlijk uitwerken.
Bronnen en gegevens
- IEA SHC — Task 67, 2022 Highlights. Compacte warmteopslag en de stap van materiaaleigenschappen naar component- en systeemprestaties. Originele PDF
- Stengler, Bürger & Linder — DLR. Thermodynamic and kinetic investigations of the SrBr₂ hydration and dehydration reactions for thermochemical energy storage and heat transformation. De verwijzing betreft de inleiding op p. 2 over monohydraat/hexahydraat; experimentele resultaten van het hogetemperatuurpaar worden hier niet overgenomen. Originele PDF
- Europese Commissie, Joint Research Centre — PVGIS. Uitleg van maandinstraling, eenheden en referentieoppervlakken. Oorspronkelijke bron
- PVGIS 5.3 / SARAH3 — voorbeeldgegevens Aken. Coördinaten 50.7753, 6.0839; 2005–2023; 45° zuidhelling; opgehaald 25 oktober 2026. Seizoenswaarden zijn door de auteur opgetelde maandgemiddelden. Gegevensopvraag
- Apricus — ETC Solar Collector Product Overview, september 2016, pp. 9–10. Oppervlakdefinities, rendementscurven en invalshoekeffecten. ETC-30-apertuurcoëfficiënten zijn gebruikt in de uurverkenning. Seizoensrendementen zijn modelresultaten van dit artikel, geen gepubliceerde seizoenswaarden uit het document. Originele PDF
- IEA Energy Storage — Annex 33, eindrapport, herziening mei 2021, p. 249 (PDF-pagina 250). MERITS-concept, waterbeheer en laagwaardige bronwarmte in een gesloten cyclus. MERITS gebruikt ander materiaal; de bron ondersteunt dampbeheer, niet strontiumbromideprestaties. Originele PDF
- Armand Fopah Lele — A Thermochemical Heat Storage System for Households: Combined Investigations of Thermal Transfers Coupled to Chemical Reactions. Springer Theses, 2016. DOI: 10.1007/978-3-319-41228-3. Relevante passages: p. 36, tabel 2.5; p. 37, tabel 2.6; pp. 62–64; pp. 150 en 166; bijlage A.3, pp. 189–190. Gedrukte paginanummering. Uitgeverspagina
- Hennaut, Thomas, Davin & André (2011). Dynamic simulation of residential buildings with seasonal sorption storage of solar energy – Parametric analysis. Universiteit van Luik, ISES Solar World Congress. Systeemcondities pp. 2–3; reactorafgifte/laadinvoer in fig. 7, p. 5. Benaderde grafische aflezing bij 17.5 m² en 7 500 kg, geen meting van het Akense systeem. Originele PDF Oorspronkelijke bron
- Europese Commissie, JRC — PVGIS 5.3 / SARAH3, uurreeks. Zelfde coördinaten, helling en periode als bron 4; 166 536 records; opgehaald 26 oktober 2026. Gebruikt zijn instralingscomponenten op het hellende vlak en omgevingstemperatuur. Oorspronkelijke bron Gegevensopvraag
- Mauran, Lahmidi & Goetz (2008). Solar heating and cooling by a thermochemical process. First experiments of a prototype storing 60 kWh by a solid/gas reaction. Solar Energy 82, 623–636. Reactorvolume en capaciteit bij volledige reactie dienen als eerste maatvoeringsreferentie; ook opgenomen in bron 7, p. 37. Uitgeverspagina
- STAWAG — Gas Extra, prijslijst september 2026, p. 1. Geldig vanaf 1 januari 2026 bij minimaal 12 001 kWh/jaar: 11.38 eurocent/kWh en €184.09 vaste jaarkosten, beide inclusief 19% btw. Gecontroleerd 26 oktober 2026. Originele PDF Oorspronkelijke bron
- IEA SHC — Task 67: a worldwide effort in advancing compact thermal energy storage. Update van 14 april 2025 over opschaling, componentontwerp, kosten en marktintroductie van compacte warmteopslag. Oorspronkelijke bron
Gebouwmaten, temperaturen en ruimtemarge zijn expliciete voorbeeldkeuzes. Collectorcoëfficiënten zijn gepubliceerd en seizoensrendement wordt uit uurdata berekend; reactorverhouding en volumecapaciteit komen uit verschillende bronnen voor een eerste vergelijking. De economie gebruikt een gepubliceerd tarief en expliciete aannames voor dekking, kosten en investering, zonder echte offerte of besparingsgarantie. Resultaten zijn geen ontwerpgoedkeuring of dekkingsbewijs. Rekenbestand, gegevens en methode zijn bijgevoegd voor controle en reproductie.
